آخرین خبرها
خانه / پایان نامه / فنی و مهندسی / دانلود پایان نامه تهیه نرم افزار تحلیل ماشین های الکتریکی۲

دانلود پایان نامه تهیه نرم افزار تحلیل ماشین های الکتریکی۲

نوع فایل :ورد (ِdocx) | حجم:۱۰ کیلوبایت (rar) | تعداد صفحات : ۶۷ | قیمت : ۱۰۰۰ تومان

چکیده:تهیه نرم افزار های آموزشی یکی از نیازهایی است که در امر آموزش باید بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد. که در این زمینه کارهای خوبی نیز انجام گرفته است اما با این وجود در بسیاری از مباحث خلاء وجود این نرم فزارها احساس می شود.این پروژه به تهیه نرم افزار تحلیل ماشین های الکتریکی ۲ با استفاده از زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک می پردازد که بتوان محاسبات مربوط به ترانسفورماتور یک فاز و موتورهای القایی سه فاز را با استفاده از آن انجام داد.در این پایان نامه در فصل اول به تاریخچه کامپیوتر و ویژوال بیسیک می پردازیم. در فصل دوم  نرم افزارهایی از جمله مطلب و اسپایس معرفی می شوند که بسیار کاربردی هستند. فصل سوم و مربوط به معرفی ترانسفورماتور و موتور القایی است و در نهایت در فصل چهارم به معرفی نرم افزار تحلیل ماشین های الکتریکی ۲ می پردازیم.

فصل اول

۱-۱ تاریخچه استفاده از كامپيوتر
نياز به شمارش و محاسبه،‌ بشر را وادار به ابداع و اختراع وسايلي كرد كه پيشرفت و تكامل آنها در راستاي پيشرفت مادي تمدن بشر و همگام با افزايش پيچيدگي هاي آن بوده است. در اين مسير طولاني براي ساختن ابزارهاي محاسبه، چرتكه اولين وسيله و كامپيوتر آخرين آنهاست.
يكي از احتياجات قديمي بشر، نياز به شمارش و محاسبه بوده است. بشر اوليه براي شمارش ابتدا از انگشتان خود كمك مي گرفت و به مرور، اشياء جايگزين انگشتان گرديدند. در اين مورد، بكارگيري دانه هاي سنگريزه، چوب خط و در اعصار جديدتر، قلم و كاغذ قابل ذكرند. مهمترين تحول در اين زمينه در دنياي قديم، اختراع چرتكه بود كه آن را به چيني ها نسبت مي دهند. تاريخ دقيق اختراع آن، روشن نيست؛ ولي به نظر مي رسد حدود ۵۰۰۰ سال قبل از ميلاد باشد. مهمترين دليل كاربرد چرتكه، سهولت ساخت و استفاده از آن است. اين وسيله در بسياري موارد، به آساني و بدون ايجاد هزينه و وابستگي مي تواند پاسخگوي احتياجات اوليه محاسباتي باشد.كوشش براي ساختن ماشين محاسبه و شمارش خودكار از قرن هفدهم آغاز شد و اين زماني بود كه گسترش علوم ستاره شناسي، دريانوردي، بازرگاني و پژوهش هاي فني و علمي اهميت بي سابقه اي به محاسبات عددي بخشيده بود. همزمان با توسعه دانش رياضي، احتياج بشر به محاسبات بيشتر گرديد، چنانچه سبب اختراع وسايل مختلفي در اين زمينه شد. پيشرفت مهم بعدي در زمينه محاسبات عددي در سال ۱۶۱۴ ميلادي صورت گرفت که درآن موقع نپر جدولهاي لگاريتم را تهيه و چاپ کرد.
در سال ۱۶۴۲ ميلادي، پاسكال رياضيدان فرانسوي، دستگاهي را به نام ماشين جمع زن ختراع كرد. اين ماشين، مجموعه اي از چرخ دنده هاي كنار هم بود كه چرخ دنده اول، نشاندهنده رقم يكان و چرخ دنده هاي بعدي نشاندهنده رقم هاي دهگان، صدگان و … بود. نكته مهم در ماشين اختراعي پاسكال اين بود كه مي توانست بطور اتوماتيك ده بر يك را حساب كند؛ ليكن قادر به انجام عمليات جمع و تفريق بود.در اواخر قرن هفدهم میلادی، لايب نيز رياضيدان آلماني، موفق شد دستگاهي به نام ماشين محاسبه بسازد كه مي توانست علاوه بر جمع و تفريق براساس روش پاسكال، عمل ضرب و تقسيم را نيز انجام دهد. اين ماشين نوع تكامل يافته ماشين حساب پاسكال بود كه مي توانست چهار عمل اصلي را انجام دهد. او که به پدر حسابدارش در تنظیم حساب‌ها کمک می‌کرد، از زمانی که برای انجام محاسبات صرف می‌کرد ناراحت بود.
در اوايل قرن نوزدهم میلادی، چارلز بابیج یکی از اولین ماشین‌های محاسبه مکانیکی را که به آن « ماشین تحلیلی« گفته می‌شد، طراحی نمود. او سالهاي زيادي از عمرش را صرف ساختن اين ماشين كرد كه در اثر محدوديت هاي فني و مهندسي آن دوره، نتوانست آن را تكميل كند. طرح هاي تهيه شده توسط بابيج، بسيار پيشرفته تر از زمان او بود و بعدها بسياري از طرح ها و افكار وي در ساختن كامپيوترهاي اوليه مورد استفاده قرار گرفت و به همين لحاظ، وي را پدر كامپيوتر لقب داده اند.
نخستين کامپيوتر الکترونيکي در سال ۱۹۴۰ میلادی توسط آزمايشگاه بل ساخته شد که فقط مي توانست در مورد محاسبات عددي بکار رود. در نيمه اول دهه ۱۹۴۰ ميلادي دکتر هاوارد آیکن از دانشگاه هاروارد، کامپيوتري که بنام Mark I معروف است ساخت که بارله هاي الکترومغناطيسي و کارتهاي منگنه شده را بکار مي برد.
شايد بزرگترين پيشرفت در کامپيوترهاي خودکار زماني صورت گرفت که در سال ۱۹۴۵ میلادی دکتر فون نيومن نظريه ذخيره کردن برنامه را در درون کامپيوتر بيان نمود. سيستم کنترل در کامپيوترهاي پيشين بوسيله صفحه هاي سيم پيچي شده خاص يا دستورهائي که در برخي وسايل بيروني مانند نوار کاغذي منگنه شده يا کارت منگنه شده ذخيره مي گشتند انجام مي گرفت.
انياك اولين کامپيوتر با برنامه ذخيره شده بود که در سال ۱۹۶۴ میلادی بوسيله دانشگاه پنسيلوانيا براي استفاده نيروي زميني آمريکا ساخته شد. در اين ماشين برنامه مستقيماً درون حافظه قرار داده مي شد، به طريقي که يکايک دستورها بلافاصله پس از آنکه دستور پيشين انجام مي گرفت آماده اجرا بود.
انیاک نخستين کامپيوتري بود که همه کارهاي دروني در آن بصورت الکترونيکي انجام مي گرفت، اما داراي هيچگونه برنامه ذخيره شده اي نبود و در نتيجه ترتيب اتصال بيروني بسيار پيچيده اي در آن بکار مي رفت.
۲-۱ آشنایی با ویژوال بیسیک و تاریخچه آن
در برنامه نویسی کامپیوتر، بیسیک (برگرفته از کلمات Beginners All-Purpose Symbolic Instruction ) یکی از زبانهای سطح بالاست. اولین بار بیسیک در سال ۱۹۶۴توسط جان جورج کمنی و توماس کورتز در دانشگاه دارتموث در New Hampshire امریکا، به منظور دسترسی دانشجویان به کامپیوتر طراحی شد. که در ان زمان تمام استفاده از کامپیوترها نیاز به نوشتن تکه برنامه داشت که فقط دانشمندان و ریاضی دانان می‌توانستند انجام دهند. این زبان وانواع مختلف آن به طور گسترده درمیکرو کامپیوترها تا دههء ۱۹۷۰و۱۹۸۰ منتشر شد. بیسیک تا امروز پر طرفدار باقی مانده و بعنوان نسخهء خاصی از یک زبان کامپیوتر مفید و اصلاح شده و زبانهای جدیدی مانند مایکروسافت ویژوال بیسیک بر مبنای بیسیک ساخته شده‌اند. تا سال ۲۰۰۶، برنامه نویسان محیط.NET از ویژوال بیسیک به عنوان تنها زبان خود استفاده می‌کردند.

بیسیک اولیه در سال ۱۹۶۳ توسط جان جورج کمنی و توماس کورتز طراحی شد و و توسط یک تیم از دانشجویان دارتموث و زیر نظر آنها پیاده­سازی شد. در این طراحی سعی شده بود که موضوعات پیچیده زبانهای قدیمی با یک زبان جدید برای رده جدیدی از کاربران که سییتمهای اشتراک زمانی اجازه می‌داد که دارای اطلاعات تکنیکی کمتر و دارای پیش­زمینه ریاضی ضعیف­تری از کاربران قدیمی­تر بودند استفاده شود. امکان استفاده از کامپیوتر در آموزش و تحقیق در آن زمان یک چیز کاملا جدید بود.در سالهای بعدی که نسخه‌های جدیدی از بیسیک ساخته شد، بیسیک اولیه که توسط جان جورج کمنی و توماس کورتز ساخته شد، تحت عنوان بیسیک دارتموث شناخته شد.

فهرست مطالب دانلود پایان نامه تهیه نرم افزار تحلیل ماشین های الکتریکی ۲

مقدمه۱

فصل اول

۱-۱    تاریخچه استفاده از كامپيوتر ۲

۲-۱   آشنایی با ویژوال بیسیک و تاریخچه آن۳

۱-۲-۱  بلوغ : دوره کامپیوترهای شخصی ۶

۲-۲-۱   برنامه نویسی ساخت نیافته ۸

۳-۲-۱  بیسیک ساخت یافته ۸

۴-۲-۱  ییسیک با ویژگیهای شی گرا ۹

فصل دوم

۱-۲  معرفي نرم افزار  مطلب (MATLAB) 10

۲-۲  معرفي نرم افزار spice  ۱۱

۳-۲  معرفي نرم افزار psim 13

۴-۲  معرفي نرم افزار ETAP  ۱۳

۵-۲  معرفي نرم افزار۱ Proteus 7.  ۱۴

۶-۲   معرفي نرم افزار  ecabinet 15

فصل سوم

۱-۳ ترانسفورماتور۱۶

۱-۱-۳ قانون القا ۱۷

۲-۱-۳  معادله ایده‌ال توان  ۱۸

۳-۱-۳  مبحث فنی۱۹

۴-۱-۳  شار پراکندگی۱۹

۵-۱-۳  تاثیر فرکانس۲۰

۶-۱-۳  تلفات انرژی۲۱

۷-۱-۳  مقاومت سیم‌پیچ‌ها۲۱

۸-۱-۳  تلفات پسماند (هیسترزیس۲۱

۹-۱-۳  جریان گردابی۲۱

۱۰-۱-۳  تغییر شکل بر اثر مغناطیس۲۲

۱۱-۱-۳  تلفات مکانیکی۲۲

۱۲-۱-۳  مدار معادل۲۳

۱۳-۱-۳  آزمایش‌های ترانسفورماتور۲۴

۲-۳   موتور القایی۲۵

۱-۲-۳ تاریخچه۲۵

۲-۲-۳  اصول عملکرد و مقایسه با موتورهای سنکرون۲۵

۳-۲-۳ انواع موتور القایی۲۶

۵-۲-۳ ساختار۲۷

۶-۲-۳ کنترل سرعت۲۷

۷-۲-۳ راه‌اندازی۲۸

۸-۲-۳ موتور روتور قفسی۲۸

۹-۲-۳ مدار معادل موتور القایی سه فاز ۲۹

۱۰-۲-۳ گشتاور راه اندازی موتور القایی سه فاز۳۰

۱۱-۲-۳ گشتاور ماگزیمم موتور القایی سه فاز۳۰

۱۲-۲-۳ آزمایش‌‌های موتور القایی سه فاز۳۱

فصل چهارم

۱-۴ مراحل انجام پروژه ۳۴

۲-۴ معرفی نرم افزار ماشین ۲ ۳۴

۱-۲-۴  طرز کار۳۴

۳-۴ آشنایی با فرم‌ها و انجام محاسبات۳۷

۱-۳-۴ فرم محاسبات مربوط به ترانسفورماتور۳۷

۲-۳-۴ فرم آزمایش‌های ترانسفورماتور۳۸

۳-۳-۴ فرم محاسبات موتور القایی سه فاز۴۰

۴-۳-۴ فرم آزمایش‌های موتور القایی سه فاز ۴۱

۵-۳-۴ فرم مربوط به محاسبات و رسم مشخصه گشتاور سرعت موتور القایی سه فاز۴۲

۴-۴ مزایای نرم افزار ماشین ۲ ۴۴

نتیجه گیری ۴۵

فهرست منابع و مراجع۴۶

واژه نامه انگلیسی به فارسی۴۷

 

[purchase_link id=”192″ style=”button” color=”blue” text=”پرداخت انلاین”]


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *