آخرین خبرها
خانه / پایان نامه / پزشکی / بهداشت / دانلود پایان نامه کاردانی ایمنی و بهداشت حرفه ای درکارخانه آبشار

دانلود پایان نامه کاردانی ایمنی و بهداشت حرفه ای درکارخانه آبشار

نوع فایل :ورد (ِdocx) | حجم:۷۴۱ کیلوبایت (rar) | تعداد صفحات :۳۳۲ | قیمت : ۱۰۰۰ تومان

چكيده

در بررسي مسائل بهداشت حرفه اي در كارخانه آبشار هنر ماکو كه بيشتر يك كارخانه توليدي محسوب مي شود،نتايج زير بدست آمد:

  • در شروع دوره كارآموزي به مدت يك هفته كامل از تمامي قسمتها به همراه كارشناس مسئوول ايمني و بهداشت شركت بازديد به عمل آمد و به ترتيب و به طور مرحله به مرحله با تمامي پروسه هاي توليدي آشنا شده و در همان قدم اول مشاهده مي شد كه تقريبا تمامي كارگاهها با توجه به طبيعت صنعت مشكلات بهداشتي نيز زياد مي باشد.
  • در خصوص اندازه گيري و ارزيابي تراز فشار صوت، نتايج بدست آمده گوياي بالا بودن صدا در سالن كه محل اصلی تولید و دستگاه های برش لوله های بلیکا مي باشد و پيشنهاداتي جهت كنترل آن داده شده است.

۳-در خصوص روشنايي محيط كار ، اندازه گيري شدت روشنايي در واحدهاي انبار ،توزين وبارگيري(روش غير منظم) صورت پذيرفته است.

 ۴-درخوص ارزيابي ارتعاش ، اندازه گيري ارتعاش صنعتي ناشي از ماشين آلات به عمل آمده است.

۵-در خصوص بررسي عوامل شيميايي نيز بررسي مواد شيميايي و تهيه برگه اطلاعات ايمني مواد(MSDS) دراين شركت صورت پذيرفته و مواد شيميايي مربوطه به روشهاي گوناگون و براساس اهداف متنوع موجود طبقه بندي گرديده اند. ۶- دربررسي مسائل مهندسي فاكتورهاي انساني نيز آنتروپومتري ۱۰ كارگر،طراحي كار ايستاده-نشسته، ميزكار معمولي و نيز كامپيوتر انجام شده و تعيين A.L(Action Limit) ، تعيين انواع كارهاي سبك،متوسط و سنگين و طراحي ابزار كار صورت پذيرفته است. همچنين دربررسي پوسچرهاي كاري از روش OWAS استفاده شده است.

۱۱- در برسي اصول ايمني در محيط كار كه شامل ايمني عمومي،ماشين آلات،ساختمان،برق،حريق و ايمني فردي مي باشد، نيز به نقش رنگها در صنعت،برنامه آموزش ايمني،نقش مديريت ايمني ، تعيين و معرفي وسايل حفاظت فردي و انبار مواد اوليه وتوليدي صورت پذيرفته است.

۱۲- در مورد بهسازي محيط كار نيز آزمايشات فيزيكو شيميايي و باكتريولوژيكي از آب آشاميدني اين شركت به عمل آمده است و روشهاي تعيين سختي كل و موقت، كلسيم،قليائيت،PH و ميزان كلر باقيمانده به همراه محاسبات لازم آورده شده است . همچنين در خصوص وضعيت دوشها،حمامها،توالتها و آب سرد كنها پرداخته شده است.

مقدمه:

انسان از آغاز آفرینش به منظور استمرار حیات ، به کار و کوشش مجبور بوده و در این راه سختی های بسیاری را متحمل شده است . امروزه به علت رشد روزافزون جمعیت و مصرف بیش از اندازه و برپایی صنایع بزرگ ، استفاده از انواع ماشین آلات ، تجهیزات ، فرآیندها ، موادشیمیایی و . . . امری گریزناپذیر شده است . صنعتی شدن و تولید فزاینده ، مخاطراتی گوناگون را برای نیروی کار به ارمغان آورده و موجب شده نیروی کار در معرض عوامل زیان آور بسیار قرار گیرد ، عواملی که جزء جدایی ناپذیر صنعت و تولید به شمار می آیند و همواره تندرستی نیروی کار را تهدید می کنند .

نیروی کار هر کشور ، بویژه کشورهای در حال توسعه ، بخشی پراهمیت از سرمایه ملی دانسته شده و از پایه های توسعه اقتصادی و اجتماعی انگاشته می شود . ازاین رو ، حفاظت از تندرستی نیروی کار و بهسازی محیط کار از اهمیتی شایان توجه برخوردار است . بی گمان ، اقتصادی شکوفا و صنعتی خودکفا بدون داشتن نیروی کار سالم و تندرست امکان پذیر نخواهد بود .

مفهوم کارورزی عبارت از پروراندن و تعلیم است و هدف آن ایجاد مهارت در کار می باشد . باتوجه به اینکه اساسی ترین هدف هر دوره آموزشی تربیت افراد براساس نیازهای کاری است , کارورزی‌به عنوان یک فاکتور تکمیل کننده از اهمیت بسزایی در رسیدن به این هدف برخوردار می‌باشد.

از جمله مواردی که در کارورزی , فرد کارورز به آنها آگاهی پیدا می کند عبارت است از :

– ایجاد مهارت تخصصی

– آشنایی با معیارهای سازمانی

– برانگیختن حس خلاقیت

– آشنایی با محیط کار

– آماده شدن جهت پذیرش مسئولیت

باتوجه به این مسئله اهمیت موضوع کارورزی بیشتر نمایان می شود . پیداست که رسیدن به موارد ذکرشده فوق در گرو تلاش و همت شخص کارورز می باشد .

بهداشت حرفه ای و اهمیت آن :

بی شک نیروی انسانی به عنوان یکی از ارکان اصلی تولید نقش مهمی در پیشرفت صنعت و اقتصاد هر جامعه ایفا می کند . دستیابی به توسعه پایدار بدون توجه به این عامل ممکن نخواهد بود

از سوی دیگر در دنیای امروز صنایع و تولید کنندگان برای ورود به بازار جهانی نیازمند دریافت استانداردهای مختلفی می باشند که حراست از نیروی انسانی از ارکان اصلی آنهاست . در این میان بهداشت حرفه ای وظیفه صیانت از این سرمایه بزرگ را عهده دار است .

با نگاهی کوتاه به گذشته ای نچندان دور و مقایسه آن با وضعیت فعلی می توان به اهمیت بهداشت حرفه ای در دنیای امروز بیشتر پی برد :

در نیمه اول قرن بیستم کارگران معدن آرسنیک و کبالت در اروپای مرکزی بعلت وجود مواد رادیو اکتیو در این معادن در اثر سرطان ریه در جوانی می مردند . در سال ۱۹۲۹ جمعا در این منطقه ۳۲۳ نفر کارگر معدن وجود داشته که از هر دو نفر یک نفر از سرطان ریه ، از هر سه نفر یک نفر از سل و از هر ده نفر یک نفر از سیلیکوز مرده اند . وضع سایر کارگران در دنیا از این معدنچیان بهتر نبود ، در انگلستان از هر ده نفر که با آسبست کار می کردند بعد از ده سال تنها یک نفر زنده می ماند و همگی آنها قبل‌از سی سالگی فوت شده اند . البته امروزه در سایه خدمات بهداشت حرفه ای این دورانهای سیاه سر آمده است، بااینحال‌هنوزبرای رسیدن به شرایط ایده آل در محیط های کاری تلاش زیادی نیازاست.

طبق آخرین گزارش منتشر شده توسط سازمان ایمنی و بهداشت انگلستان ) ۰۴/۲۰۰۳HSE: ) به طور متوسط سالیانه ۶۰۰۰ نفر در اثر سرطانهای ناشی از کار جان خود را از دست می دهند . در طی سالهای ۲۰۰۱-۲۰۰۳ در انگلستان سالیانه بالغ بر ۲۳۰۰۰ نفر بعلت بیماریهای ناشی از کار به پزشک متخصص مراجعه کرده اند که از این تعداد ۸۰۰۰ نفر مشمول دریافت غرامت شده اند . همچنین در طی سال ۲۰۰۲ حدود ۲٫۳ میلیون نفر از بیماریهایی رنج می بردند که گمان می رود از شرایط کاری گذشته آنها ناشی می شود .

طبق آخرین آمار منتشر شده توسط وزارت کار آمریکا در سال ۱۹۹۸ در کل صنایع خصوصی امریکا در حدود ۱۰۴ میلیون نفر مشغول به کار بوده ند که میزان شدت حادثه بین آنها ۶٫۲ بوده (به ازاء هر ۱۰۰ نفر کارگر ) در روزهای کاری از دست رفته ۲٫۹می باشد.

همچنین بر طبق گزارش انجمن ملی ایمنی در امریکا در سال ۱۹۹۰ از حوادث شغلی ۱۰۴۰۰ مورد و تعداد یک میلیون و هفتصد هزار صدمه ناشی از حوادث شغلی منتهی به ناتوانی و بالغ بر ۷۵ میلیون روز کاری از دست رفته اتفاق افتاده است. هزینه های مربوط به اینگونه حوادث که شامل دستمزد و مراقبت‌های پزشکی،‌بازتوانی، بیمه و سایر هزینه های غیر مستقیم و مستقیم بوده است بالغ بر ۹/۴ میلیارد دلار می باشد. بر طبق آمار سال ۱۳۷۵ (فروردین لغایت دی ماه) از کل حوادث ثبت شده، تعداد ۱۳۸ مورد فوت ناشی از کار و ۱۶۸ مورد از کارافتادگی ناشی از کار اتفاق افتاده است و همچنین سرانه غرامت نقص عضو در سال ۱۳۷۰ در کشور بالغ بر ۲۴۷۴۴۱ ریال و در سال ۱۳۷۵ این میزان ۸۹۷۲۲۶ ریال افزایش یافته است که در نرخ رشد ۳٫۶۲ درصد برخوردار بوده است. قطعا هزینه پیشگیری از حوادث بسیار کمتر از هزینه های مواجهه با آنهاست .

 [purchase_link id=”394″ style=”button” color=”blue” text=”پرداخت آنلاین”]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *